Letnia Burza Mózgów – naukowe soboty w Muzeum Ognia!

 

Letnia Burza Mózgów 2022

Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Żorskim Towarzystwem Kulturalnym Kontrapunkt zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w najnowszym pakiecie popularyzującym naukę przygotowanym specjalnie przez pracowników Politechniki Śląskiej. Młodzi adepci nauki będą mogli  wziąć udział w prawdziwych wykładach, na własne oczy zobaczyć naukowe eksperymenty, a nawet zaprzyjaźnić się z robotami-zwierzętami. Część zaplanowanych działań to sprawdzone pomysły wykorzystywane w programie istniejącego Uniwersytetu Dziecięcego. Uczestnicy „Letniej Burzy Mózgów” zostaną poprzez zabawę zaangażowani w nabywanie wiedzy, a w zamian za współpracę podzielimy się naszymi doświadczeniami i wykorzystamy autorskie programy i pomysły. Pracownicy Politechniki zapewniają, że roboty są w pełni bezpieczne i mają nad nimi pełną kontrolę.

Plan Lekcji

„Letniej Burzy Mózgów”:

Doświadczenie z ciśnieniem powietrza i jego brakiem – próżnią.

4 czerwca 2022 godz. 10:00

Prowadzący: dr inż. Dominika Trefon-Radziejowska, dr inż. Paulina Powroźnik

Pokaz będzie dotyczył zjawisk związanych z ciśnieniem powietrza oraz jego brakiem, czyli próżnią. Najpierw pokażemy jak duże jest ciśnienie atmosferyczne, mimo że tego na co dzień nie czujemy oraz co się dzieje, gdy je obniżamy. Zrobimy to na przykładzie baloników i pianki umieszczonych w specjalnej komorze próżniowej, gdzie można otrzymać wstępną próżnię. Takie doświadczenia świetnie obrazują, co się dzieje z naszymi płucami podczas nurkowania oraz wspinaczki wysokogórskiej.

Jak roboty widzą nasz świat?

4 czerwca 2022 godz. 12:00

Prowadzący: dr inż. Piotr Ziętek, dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Roman Niestrój

Każde wydarzenie składa się kilku aktywności, które mogą być prowadzone jednocześnie przez różnych prowadzących dla publiczności podzielonej na mniejsze grupy. Widzowie mają bezpośredni kontakt z robotami, określają im zadania do wykonania, próbują zaprogramować robota i ostatecznie oglądają efekty ich działania. Podczas wydarzenia wykorzystywane są przede wszystkim własne programy i pomysły. Na początku każdego wydarzenia przywitanie z Widzami i krótki pokaz robotów połączony z wyjaśnieniem działania czujników i mechanizmów robota.

Następne:

– prezentacja robota “sprzątającego” z serii MakeBlock;

– prezentacja robota mBot Ranger z serii MakeBlock;

– prezentacja robotów Tribot z serii Lego Mindstorms NXT;

– krótkie warsztaty programowania robotów mBot w środowisku mBlock/Scratch;

– prezentacja robota układającego kostkę Rubika;

– prezentacja robota-słonia, robota-kobry;

– prezentacja auta sterowanego z pilota i gitary;

– prezentacja robota segregującego kolorowe kulki;

Naukowe zabawy z ogniem.

 

11 czerwca 2022 godz. 12:00

Prowadzący: dr. Inż. Marcelina Jureczko

Co sprawia, że coś się pali? Czy utrzymanie płomienia pod wodą jest możliwe? Czy ogień zawsze jest w tym samym kolorze? A co jeśli Wam powiem, że może on mieć wszystkie kolory tęczy? Tyle pytań, ale obiecuję, że będzie jeszcze więcej intrygujących odpowiedzi! Nie tylko dowiecie się wielu niezwykłych informacji związanych z ogniem, ale wykonacie przy okazji fascynujące fizyczne i chemiczne eksperymenty! Tym razem, ostrzeżenie, żeby nie bawić się ogniem – nie obowiązuje!

 

Galaktyki, księżyce i planety – kosmos w zasięgu ręki?

18 czerwca 2022 godz. 10:00

Prowadzący: dr inż. Aleksandra Mierzejewska

Czym są gwiazdozbiory? Czy wszyscy widzimy te same gwizdy? Dlaczego księżyc zmienia swój wygląd? Na te i na inne pytania związane z galaktyką odpowie przedstawicielka Politechniki Śląskiej.

 

Miejsce i odbiorcy:

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6-12 lat. Wstęp darmowy. Pokazy i warsztaty odbędą się w budynku Muzeum Ognia w Żorach, który znajduje się w Żorach przy ulicy Katowickiej 3.

Projekt „Letnia Burza Mózgów” zrealizowany został ze środków Gminy Miasta Żory.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *