Tematy zajęć w Muzeum Ognia w Żorach
dla klas IV - VIII szkół podstawowych

,,Ogień” na przestrzeni wieków.

Znaczenie ognia dla człowieka.

Moment pojawienia się ognia w życiu człowieka, zastosowanie ognia w życiu codziennym, wykorzystanie w sztuce walki, odkrycie lampy naftowej, najważniejsze i największe katastrofy pożarowe na przestrzeni czasów.

Ogień olimpijski

Historia Igrzysk Olimpijskich, ceremoniał olimpiady, dyscypliny i konkurencje podczas igrzysk,polscy medaliści olimpijscy.

Wielkie pożary w historii

Przypomnienie największych bądź najtragiczniejszych pożarów w dziejach. Od spalenia biblioteki Aleksandryjskiej do dnia 5 grudnia 2009 roku, gdy w klubie nocnym ,,Kulawy koń” w Rosji zginęło 300 osób.

Pożary w Żorach

Krótka historia założenia miasta Żory, omówienie najpoważniejszych pożarów w mieście, wyjaśnienie ich przyczyn, upamiętnienie ,,Święta Ogniowego”.

Założenie miasta Żory

Sytuacja Żor przed założeniem miasta, okoliczności założenia miasta, życie codzienne i zwyczaje mieszkańców w dawnych wiekach.

Symbolika Ognia i jej znaczenie dla Żor

Przedstawienie Żorka- maskotki Żor, omówienie największych pożarów w Żorach oraz ich przyczyn, utrwalenie w mieście zwyczaju obchodzenie „Święta Ogniowego”.

Życie w średniowiecznych Żorach

Historia miasta od czasów najdawniejszych, okoliczności założenia miasta Żory, nazwa Żory, życie codzienne w mieście za panowania Piastów.

Katastrofa w Czarnobylu

w świetle prasy, we wspomnieniach oraz na fotografii

Krótka relacja zdarzeń, przyczyn oraz skutków opartych na wspomnieniach. Przedstawieniedokumentów, raportu oraz prasy I i II obiegu. Przedstawienie wydarzeń z 1986 roku na podstawie zdjęćIgora Kostnina, ukraińskiego reportera oraz własne autorskie zdjęcia z wycieczki w Prypeci z 2014roku.

Reakcja społeczeństwa polskiego na katastrofę w Czarnobylu

Krótkie przedstawienie katastrofy nuklearnej w Czarnobylu, przedstawienie polskiego raportu Komisji Rządowej pod przewodnictwem Zbigniewa Szałajdy oraz dokumentów Służby Bezpieczeństwa z terenu Śląska.

Istota chleba w kulturze ludowej

Piece do pieczenia chleba i dzieża w tradycji chłopskiej. Chleb jako nieodłączny element uroczystości świątecznych i rodzinnych.

Jak ujarzmienie ognia wpłynęło na wygląd naszych domów?

Piec jako symbol ogniska domowego. Przedstawienie tego, w jaki sposób zmienił się styl życia ludzi w związku ze zmianą form ogrzewania.

Noc Świętojańska

Obrzędy i zwyczaje związane z ogniem. Przykłady magicznych rytuałów, mających zapewnić szczęście i dostatek.

Skip to content