ŚLĄSCY TEKSAŃCZYCY WCZORAJ I DZIŚ

7 maja – 30 czerwca 2019r.

Wystawa to 21 plansz tematycznych dotyczących zarówno historii emigracji jak i współczesnych kontaktów potomków emigrantów z dzisiejszą Polską, a szczególnie ze Śląskiem. Pokazujemy swoisty „most teksańsko-śląski”, który funkcjonuje dzięki wizytom różnych grup z Teksasu w Polsce oraz odwrotnie, dzięki wyprawom grup z Polski do USA. Ponadto do dyspozycji zwiedzających są dwie nowoczesne kolumny audiowizualne, z ekranami dotykowymi, które prezentują wywiady i nagrania.
Możemy posłuchać wypowiedzi m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, premiera Jerzego Buzka, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Jana Wieczorka, prof. Doroty Simonides, senator Marii Pańczyk-Pozdziej, prof. Jana Miodka oraz wielu innych osobistości. Niezwykłe wrażenie pozostawiają na zwiedzających archiwalne nagrania, w dobrej jakości, dokonane w Teksasie w roku 1963 przez dziennikarzy radia Wolna Europa. Na wystawie, w trzech przeszklonych gablotach prezentujemy również eksponaty, przedmioty codziennego użytku i inne dostarczone przez rodziny z Teksasu. Nie brakuje również niespodzianki. Prezentowana jest literatura, która w ostatnich dziesięcioleciach zajmowała się tematem emigracji ze Śląska do Ameryki.